Kako ostvariti stanje sreće u sportu? Postoji način i put dostupan svakom sportašu. Naučite više.
Sreća nije u onome što radimo već u načinu na koji nešto radimo.
Prije nešto više od dvije tisuće i tristo godina, grčki filozof i znanstvenik, Aristotel je zaključio da muškarci i žene najviše od svega žele biti sretni.
Od Aristotela do današnjih dana puno smo, kao civilizacija, napredovali. Postali smo majstori u arhitekturi, znanosti, medicini. Sve se promijenilo od tada. Ono što se nije promijenilo je naše razumijevanje sreće, koja je nama kao i što je bila i našim precima najvažnija u životu.
Sreću nećemo naći u tome da tragamo za njom. Naći ćemo je tako da prihvatimo sve dobre i loše trenutke u životu.
Austrijski psihijatar, Viktor Frankl je ovu spoznaju sažeo u svojoj knjizi Čovjekovo traganje za smislom :” Ne ciljaljte na uspjeh – što više budete ciljali i tražili prikladne ciljeve, više ćete propustiti. Uspjeh se kao i sreća, ne može uhvatiti. On se samo dogodi…kao nenamjerna nuspojava osobne posvećenosti cilju koji je veći od vas samih.”
Svi smo se ponekad našli u situaciji kada kontroliramo naše ponašanje te kada smo gospodari vlastite sudbine. U tim rijetkim trenucima osjetili smo oduševljenje i duboki osječaj užitka kojeg se dugo sjećamo. To je stanje flow-a.
Najbolje trenutke najčešće doživljavamo kada svoje tijelo i um dovedemo do krajnjih granica, pokušavajući postići nešto teško, ali vrijedno. Dakle, flow je nešto što sami stvaramo. Za sportaša bi jedan takav trenutak bio rušenje vlastitog rekorda.
Takva iskustva nisu uvijek ugodna u trenucima u kojima se događaju. Iako sportaš osječa bolove i umoran je – ti trenuci su najbolji dio njegova života.
Stjecanje kontrole nad sportskom izvedbom, nikada nije jednostavno i zahtjeva puno odricanja. Kada, nakon sustavne discipline i vježbe, postigne majstorstvo, sportaš konačno uživa u igri. Takvom izrazito ugodnom iskustvu on će se prepuštati, bez obzira na cijenu koju mora platiti.
Upravo je taj osjećaj flow-a, najbliži onome što označujemo kao sreću.