Lea Jugovac se plasirala na Zimske olimpijske igre koje se održavaju, u veljači ove godine, u Pekingu, u Kini. Sport u kojemu nastupa je snowboarding. Snowboarding je rekreativna i natjecateljska aktivnost koja uključuje spuštanje niz snijegom prekrivenu padinu, dok stojite na dasci, koja je gotovo uvijek pričvršćena za noge vozača/vozačice.
Lea se počela baviti skijanjem u ranoj mladosti, a školu snowboardinga je upisala sa 13 godina, na Platku. Napredak, kako sama kaže, se spontano razvijao.
Nastupati će u dvije discipline koje se boduju- Big Air-u i Slopestyle-u. Big Air jedan veliki skok, u kojemu se rade trikovi, dok je Slopestyle duža staza koja se sastoji od nekoliko različitih skokova i nekoliko elemenata. Kaže da joj je draži Big Air, pošto je otpočetka trenirala velike skokove.
Na pitanje što je motivira da izvodi velike skokove, Lea kaže: Najbolji osjećaj je kada napraviš i odvoziš neki novi trik, tako da bih rekla da me taj osjećaj najviše motivira za daljnje treninge i natjecanja.
Flow je stanje u sportu u kojemu sportaš/sportašica ima kompletnu posvećenost igri, fokus i osjeća iznimnu ugodu. Ugoda je postiže kada imamo kontrolu, a stjecanje kontole nad sportskom izvedbom, nikada nije jednostavno i zahtjeva puno odricanja. Tako i hrvatska olimpijka govori:
– Što se tiče izvedbe ona ovisi o snowparku i o vremenskim uvjetima. Ponekad neka staza/snowpark ti baš odgovara pa si opušteniji i ugodnije se osjećaš, nego kada se nalaziš u nekom drugom snowparku, gdje imaš problem sa nekim skokom ili elementom . Također, tu je element vremenskih uvjeta. Nekada puše, pada snijeg i temperature su ispod nule. Tako da za razliku od nekih sportova gdje imaš konstantne uvjete i uvijek isto “borilište”, u snowboardingu se puno teže pripremiti psihički s obzirom da ne znaš što te čeka.
– Zato najvažnije je fokusirati se i ponoviti u glavi sve što trebam napraviti u triku/rotaciji koju radim i onda samo krenem. Nije dobro ni previše razmišljati jer onda to može dovesti do straha i sumnje, kaže Lea.
Na pitanje što je za nju uspjeh, Lea odgovara:
– Nikada uspjeh ne bi povezala nužno s rezultatom. Kroz svoju karijeru sam iskusila brojna natjecanja na kojima se znao desiti dobar rezultat, a da nisam bila osobno zadovoljna i da sam znala da nisam najbolje odvozila, kao i obrnuto – da sam odlično odvozila i dala svoj maksimum, ali je rezultatski to prošlo lošije. Uvijek je puno bolji osjećaj kada odvoziš dobro i imaš tu neku osobnu satisfakciju.
– Uspjehe i neuspjehe u sportu možemo povezati s lijepim i ružnim trenutcima u životu. Isto kao što nas ti trenuci oblikuju u osobe kakve jesmo tako sa sportske strane to čine uspjesi i neuspjesi. Čak bi rekla da više znače neuspjesi i kako se nosiš s njima, kako nastaviš truditi se i raditi i nakon neuspjeha. Svatko se može veseliti oko uspjeha, ali pravi karakter se pokazuje u lošim trenucima/neuspjesima.
Ključnih elementom za uspjeh u sportu smatra – posvećenost.
– Ako nisi posvećen sportu kojim se baviš mislim da ne možeš uopće reći da se onda tim sportom profesionalno baviš. U posvećenost, između ostaloga, je uključeno posložiti si prioritete i trenirati, naglasila je Lea.
Nagrada za plasman na Zimske olimpijske igre će doći na proljeće, radi epidemiološke situacije, u obliku druženja i proslave sa prijateljima.
Što se tiče nastupa na Olimpijskim igrama, Lea je zaključila da bi stvarno htjela pokazati svoj maksimum i dati sve od sebe, na način da odvozi svoje najbolje trikove. Tu bi onda imala to osobno zadovoljstvo, a onda rezultat kako prođe.