Rezultat dolazi iznutra i tek kada pobijedite u igri vašeg uma, možete pobijediti na terenu.
SPORTSKI MENTALIST Zlatko Olić je jedan od rijetkih psiholoških trenera u Hrvatskoj, koji izvedbu sportaša pospješuje mentalnim pripremama.
Što ako promašim? Zastrašujuća misao koja ometa fokus igrača, a pod takvim pritiskom padali su i najveći. Roberto Baggio priznao je da se nikada nije pomirio s promašenim penalom 1994., kojim je trofej Svjetskog prvenstva predao u ruke Brazilaca. Jer pod pritiskom stotina milijuna gledatelja diljem svijeta u najvažnijem momentu karijere, gol izgleda znatno manje nego što jest. U takvom trenutku strah će se zasigurno pojaviti i mnogo ovisi o tome hoće li igrač iskontrolirati emociju ili pak emocija njega. Ponekad krajnji ishod takve situacije i ne čini bitnu razliku, a ponekad baš tih nekoliko sekundi odlučuje o onima koje će se pamtiti. U tim trenucima mentalna snaga glavno je oružje sportaša.
Zlatko Olić (46) jedan je od rijetkih mentalnih trenera na području Hrvatske, a posljednje četiri godine umne pripreme provodi putem vlastitog programa „Just Flow“. Između ostalog, surađuje sa Zagrebačkim nogometnim savezom i brojnim klubovima i sportašima diljem Hrvatske. Nogometom se bavio u mladosti, a danas mu pristupa znanstvenim putem.
– Četiri su elementa sportske pripreme: tehnika, taktika, fizička sprema i umna, odnosno psihološka sprema. Program „Just Flow“ bazira se na četvrti element na kojemu se radi sustavno i strukturirano. Tehnike koje se koriste u sklopu programa mješavina su neuroznanosti, primijenjene komunikacije i sportske psihologije – predstavlja Olić svoj program.
Ancelottijeva soba za um
Cilj je postići stanje „flowa“ iliti zone, poraditi na fokusu, samopouzdanju, motivaciji… I tako unaprijediti izvedbu.
– Stanje „flowa“ ili zone znači potpunu apsorbiranost u trenutku, znači da je igrač kompletno fokusiran i koncentriran. Postiže se kada su moždani valovi igrača u alfa stanju. Možemo to nazvati i stanjem potpune svijesti, a čine ju tri elementa. To su kompletan fokus, posvećenost igri i užitak u istoj. U stanju zone svaki sudionik igre iskorištava svoj puni potencijal – objašnjava naš „mentalist“.
Ova znanost nastala je upravo unutar sporta 70-ih godina, a temelje pronalazi u konceptu „Unutarnja igra tenisa“, odakle se praksa proširila i na ostale sportove.
– Koristimo mnogo različitih metoda i tehnika. Uzor su princip rada kakav se prakticirao u Milanu, gdje je važnu ulogu imao i Carlo Ancelotti u konceptu zvanom „Mind room“ (Soba za um) i metode George Mumforda po čijem uzoru su radili Chicago Bullsi, predvođeni Michaelom Jordanom – kaže Olić, pa nastavlja:
– Program podrazumijeva analizu trenutnog stanja s ciljem da se potencijal sadašnjeg trenutka prenese u budući. Učimo kako promatrati emociju i upravljati njome, nositi se s pritiskom, raditi na samopouzdanju, pronaći motivaciju, natjerati podsvijest da radi u našu korist i najbolje što može. Naime, naš mozak je kao i svaki drugi mišić i mijenja se usavršavanjem novih vještina. On ima određenu plastičnost, što znači da se struktura mozga može mijenjati, a s obzirom na to da je povezan s cijelim tjelesnim sustavom, mijenja se i tijelo – objašnjava.
Konačni cilj? „Kolektivni reinženjering“, kaže Olić.
– To znači da se mijenja ili učvršćuje kultura sportske sredine. Primjer je Real Madrid s kulturom pobjeđivanja. Ako si ti glavom u momentu „ovdje i sada“, znači da zaboravljaš prijašnje trenutke, pogreške u igri i negativne emocije. Zato Real može pogoditi iz prvog udarca u posljednjim minutama, jer ne dopuštaju da ih definira nezgodan rezultat ili pogled na sat, pa da izgube glavu. Ljudi to nazivaju srećom, a ustvari se radi o maksimalnom fokusu. Slično je i kod Rafaela Nadala. On ne vodi brigu o rezultatu i vremenu, na svaki poen gleda kao zaseban. Sve što on čini, a mi nazivamo „tikovima“, načini su kojima održava stanje zone.
Vanjski rezultat dolazi iznutra
Osim spomenutih sportaša, kao primjer odličnog mentalnog sklopa navodi Ronalda, Salaha, Haalanda, Đokovića, LeBrona, Brucea Leeja…
– Vanjski rezultat dolazi iznutra. Tek kada pobijedite u igri vašeg uma, možete pobijediti na terenu. Da bi u tome uspjeli potrebno vam je usmjerenje-–zaključno će Olić.